G.SKILL Trident Z5 RGB Black 64GB (32GBx2) 6000MHz DDR5 CL36 Desktop Memory (F5-6000J3636F32GX2-TZ5RK)
Offer ends in...
Brand G.Skill
Availability Out Of Stock
F5-6000J3636F32GX2-TZ5RK
Trident Z5 RGB
DDR5-6000 CL36-36-36-96 1.35V
64GB (2x32GB)
Intel XMP
Blazing Fast DDR5 Performance
Extreme Memory Performance with Intel Core Platform
Premium Dual-Texture Heatspreader Design
Streamlined RGB Light Bar
Engineered for Exceptional DDR5 Experience
Sync Up with System Lighting
Awards
Red Dot Design Award 2022
Best Choice Golden Award 2022
European Hardware Awards 2022
XMP 3.0 Support
Limited Lifetime Warranty
SPECIFICATIONS
Memory Type DDR5
Capacity 64GB (32GBx2)
Multi-Channel Kit Dual Channel Kit
Tested Speed (XMP/EXPO) 6000MT/s
Tested Latency (XMP/EXPO) 36-36-36-96
Tested Voltage (XMP/EXPO) 1.35V
Registered/Unbuffered Unbuffered
Error Checking (ECC) Non-ECC
SPD Speed (Default) 4800 MT/s
SPD Voltage (Default) 1.10V